• Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

• Lubisz książki, to nie zwlekaj

Na Ciebie czeka Biblioteka!

Żeby książki czytać chcieć,

Wszystkich ich nie musisz mieć!

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.

Z tej okazji dla klas 2-8 został ogłoszony konkurs plastyczny do hasła tegorocznych obchodów – Poznajmy się w bibliotece.

W konkursie wzięły udział:

Zuza Jóźwiak z klasy 2b,

Kasia Radziszewska z klasy 3b,

Blanka Durkiewicz z klasy 3b,

Hania Popiołek z klasy 4a,

Polina Konko z klasy 4a,

Wiktoria Szmidt  z klasy 4a,

Julka Andrzejewska z klasy 4a.

Wszystkie prace były bardzo ciekawe, dlatego  pierwsze miejsce przyznajemy wszystkim Uczestniczkom!

Dziękujemy za udział i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach bibliotecznych!

• „Nie było nas, był las; nie będzie nas, będzie las” – wizyta 2a i 3b w Nadleśnictwie Oborniki

W czwartek, 3 października, klasa 2a i 3b udały się do Nadleśnictwa Oborniki.

W 2023 powstało tam Multimedialne Centrum Edukacyjne Nadleśnictwa Oborniki (MCE).

Podczas prowadzonych zajęć dzieci dowiedziały się wiele o leśnictwie, klimacie oraz florze i faunie naszych lasów.

Po zajęciach w sali multimedialnej dzieci udały się na spacer po lesie.

To tam znalazły się blisko natury, jej rytmu, harmonii i wiecznej życiowej energii.

Dodały do tego swojej energii, biegając i szukając grzybów, śladów zwierząt.

Lasy są „fabryką tlenu”, chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi, są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt.

Miejmy nadzieję, że dzieci po tej krótkiej wycieczce doceniły znaczenie lasów wokół nas.

• Wrzesień w świetlicy szkolnej

• Pierwszy tydzień w świetlicy to wspomnienia letnie - dzieci wykonywały prace związane z wakacjami.

Potem w ramach poznawania się, dzieci rysowały herby, na którch umieszczały charakterystyczne dla nich elementy.

16 września w szkole obchodzony był Dzień Kropki, również w świetlicy prace plastyczne były związane z tym świętem. Powstały kropkowe sowy.

We wrześniu jeden tydzień zajęć świetlicowych był poświęcony bezpiecznej drodze do szkoły. Dzieci poznały zasady bezpieczeństwa,  zostały przeprowadzone pogadanki na temat  ich drogi do szkoły. Dzieci poznały rodzaje znaków drogowych, które potem samodzielnie wykonywały na zajęciach plastyczno-technicznych.

Wrzesień to też miesiąc kiedy nastaje wyjątkowa pora roku, jesień.

Jesień pełna jest motywów, które mogą zainspirować do wykonywania pięknych prac plastycznych. W świetlicy zatem dzieci już we wrześniu, na powitanie jesieni wykonały piękne prace.

Dzieci z klas 1 w jesień weszły z wiewiórkami, dzieci klas drugich z jeżykami, klasy trzecie z owocami.

26 września jest to dzień, którego celem jest promowanie nauki języków w Europie.

Został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku w Strasburgu i od tamtej pory jest obchodzony corocznie 26 września.

W świetlicy klas drugich dzieci wykonały plakat w związku z tym dniem.

30 września w świetlicy świetowali chłopcy z okazji Dnia Chłopca, a ich święto zostało połaczone z dniem pieczonego ziemniaka.

Święto Pieczonego Ziemniaka lub też Dzień Kartofla to zabawny dzień, który obchodzony jest w wielu polskich miejscowościach. Jego nazwa wywodzi się od jesiennej potrawy. Jest to sposób przywitania jesieni, który w ostatnich latach stał się niezwykle popularny. I w naszej świetlicy  taki dzień miał miejsce 30 września.

Wrzesień zatem zakończony, świetlica wchodzi w październik z nowymi pomysłami!

Zapraszamy do zaglądania na stronę szkoły, w zakładace świetlica na bieżaco można zobaczyć, co się dzieje w świetlicy - https://zsp12.edupage.org/a/swietlica-1.

• "Pan Tadeusz ponadczasowy" – wyjście klas 8 na wystawę do Biblioteki Uniwersyteckiej

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu świętuje "Pana Tadeusza".

Okazją 190. rocznica pierwszego wydania narodowej epopei. Biblioteka Uniwersytecka zorganizowała wystawę "Pan Tadeusz ponadczasowy". Na ekspozycji możemy zobaczyć 150 różnych wydań słynnego dzieła i 50 książek o samym autorze.

Wystawa została przygotowana dzięki zbiorom dwóch znanych bibliofilów: Tadeusza Panowicza z Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki oraz Krystyny Warachowskiej z Torunia. Panowicz, będący członkiem stowarzyszenia, jest znanym kolekcjonerem książek. Warachowska natomiast słynie z imponującej kolekcji wydań "Pana Tadeusza", w tym także zagranicznych.

Kolekcje te stanowią prawdziwą gratkę dla miłośników literatury i historii, pozwalając odwiedzającym zobaczyć, jak różnorodne mogą być wydania jednego dzieła. Wśród eksponatów znajdują się zarówno pierwsze wydania, jak i te bardziej współczesne.

We wtorek, 1 października, na wystawę postanowił zabrać klasy 8 oczywiście pan polonista.

Pan Wojtek Stelmach pięknie opowiedział o epopei Mickiewicza dając wstęp do omawiania tej lektury na lekcjach języka polskiego.

• Poznań
          os. Zwycięstwa 101
        • MIASTO POZNAŃ
          Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12