W czwartek, 18 kwietnia, klasa 4b udała się do Rezerwatu Archeologicznego Genius loci na Ostrowie Tumskim w Poznaniu i wzięła udział w lekcji muzealnej Archeologia na dotyk.
Podczas lekcji dzieci uzyskały odpowiedzi na pytania:
Czym zajmują się archeolodzy? Jak wyglądają prace wykopaliskowe? Co należy zrobić przed podjęciem prac w terenie? A co dzieje się ze znalezionymi artefaktami po zakończeniu wykopalisk?
Z filmu edukacyjnego dzieci dowiedziały się, że na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, gdzie znajduje się teraz muzeum, tysiąc lat temu znajdował się jeden z najważniejszych ośrodków powstającego wówczas państwa polskiego. Na Ostrowie Tumskim znajdował się pałac zbudowany w X wieku. Jego fundamenty, odkryte przy kościele Najświętszej Maryi Panny, pozwoliły naukowcom dowiedzieć się jakie funkcje pełnił i jakie miał znaczenie dla ówczesnej administracji.
Po teorii dzieci brały udział w zajęciach praktycznych, stały się archeologami i pracowały ze skarbami przeszłości.
Na koniec odbyła się wycieczka po sali muzealnej, miejscu, w którym odkryto doskonale zachowane konstrukcje wału obronnego grodu poznańskiego z X wieku.
Na uwagę zasługuje fakt, że wycieczka odbyła się w Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
To święto wszystkich osób, które wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów, archeologów i przedstawicieli innych zawodów, pracujących na rzecz ochrony zabytków.
Dzięki nim możemy uczestniczyć w takich lekcjach jak dzisiaj. Dziękujemy!